فیلم آموزشی شماره ۱۳

لزوم ارزیابی صداقت شاهد و انگیزه وی در شهادت

توضیحات و متن ویدئو:

۱- فیلم آموزشی قسمت سیزدهم : لزوم ارزیابی صداقت شاهد و انگیزه وی در شهادت

۲-در این قسمت کمی در مورد تکنیک های استفاده از شهود در مقام دفاع از موکل، صحبت می کنیم.

۳-داستان امروز ما مربوط به مادری می شه که متهم به مشارکت در بمب گذاری در ۲۰ سال پیشه. در این بمب گذاری یک نفر کشته شده و اثر انگشت مظنون با این مادر جوان مطابقت داره. اما زنی با نام و هویتی متفاوت.

۴- جلسه دادگاه شروع می شه. شاهد دادستانی اظهار می کنه که متهم و دوستانش از بمب گذاری و نتایج آن  آگاه بوده و با علم در این اقدام مشارکت داشتند.

کار سخت بود. خانم وکیل به عنوان  کار کلاسی، موضوع را با دانشجویانش مطرح کنه. اونها هم با خوش فکری پیشنهاد می دهند که یه فرد جدیدی را باید به عنوان مغز متفکر برای این حمله معرفی کرد. پیشنهاد، پیشنهاد خوبی بود. برای همین پاسخ به این سوال که آیا متهم تحت تاثیر شخصیت آرمانی و کارازماتیک فرمانده گروه بوده یا نه؟ طراحی می شه. اما شاهد دیگه ادعا می کنه هرچند که سرگروه آدم متقاعد کننده ای بوده، اما اونها مجبور به کاری نبودند.

۷- کار خیلی سخت می شه، یک شاهد می گه که متهم با اختیار مشارکت داشته و شاهد دیگه هم اظهار می کنه که کسی اون ها را مجبور نکرده بود. به هر حال تنها یک راه مانده بود، احضار سرکرده گروه که الان برای ۲۰ سال است که در زندانه.

۸- در ابتدا همه فکر می کرند که این کار خیلی سختی باشه، اما در مکالمه ای کوتاه  با شاو، فرمانده گروه در زندان، او قبول می کنه که هر چیزی که برای نجات متهم لازم باشه انجام می ده. خانم متهم خوشحال بود چون با این شهادت، دلیل دیگه ای  برای محکومیتش وجود نداشت.

۹- بالاخره روز محاکمه فرا می رسه. اما به زودی ورق بر می گرده!

۱۰-در حالی که خانم وکیل هم درخواست استماع اظهارات این شاهد را داده بود ، اما دادستانی اول اون مرد را به عنوان شاهد به جایگاه احضار کرد. اظهارات او همه را شوکه کرد. او در کمال ناباوری گفت که پیشنهاد دهنده اصلی بمب گذاری خانم متهم بوده و نه او.

۱۱-خانم وکیل از دلیل تغییر اظهاراتش می پرسه و او به راحتی می گه که دادستانی به او قول آزادی پیش از موعد را داده. او در زندان احساسی صحبت کرده بوده و الان می خواد فقط حقیقت را بگه.

۱۰-اونها دادگاه را می بازند، اما متهمی که با وثیقه آزاد بود، باز هم فرار می کنه.

۱۱- همکاران عزیز و دانشجویان ارجمند

سوال: ایراد کار  خانم وکیل کجا بود؟

به نظر من خانم وکیل ارزیابی درستی از انگیزه شاهد در بیان اظهاراتش نداشت. او در مورد صداقت شاهد اشتباه کرده بود. او باخت چون به نشانه ها بی توجه بود. مثلا ابراز احساسات غیرمعمول سرکرده در ملاقات متهم و او در زندان. دیگه چه نشانه هایی می تونست اشتباه خانم وکیل جلوگیری کنه؟

منتظر نظر شما هستم.

1 پاسخ
  1. سعيد حضرتي
    سعيد حضرتي گفته:

    باید وکیل میدونسته در هر صورت سرکرده برای خود دنبال یک راه فرا است تا زود تر از زندان آزاد بشه.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *