فیلم آموزشی شماره ۳

جمع آوری ادله، جرح شاهد و زنی که مورد تعرض قرار گرفته بود

توضیحات و متن ویدئو:

جمع آوری ادله، جرح شاهد و زنی که مورد تعرض قرار گرفته بود

ریک پسر جوانی است که به تازگی از دانشکده حقوق هاروارد فارغ التحصیل شده و به عنوان دستیار وکیل مدافع در یک موسسه حقوقی معروف مشغول به کار شده است. اولین پرونده او، دفاع از زنی است که شوهر خود را در یک تصادف از دست داده و تنها نان آور خانواده اش است.  او را از شرکتش بیرون کرده اند. او به پیشنهاد ازدواج رئیس شرکت جواب منفی داده بود.

شرکت مقابل که وکلای قوی داشت، مدعی این بودند که ادعای این زن دروغ است و او دلیلی برای اثبات ادعای خود ندارد. آن ها مدعی بودند که موکلشان موضوعات شخصی را با موضوعات کاری مخلوط نمی کند.

ریک سعی کرد خلاف این را ثابت کند. در سوابق ده ساله آن شرکت جستجو کرد. حدود ۸ سال قبل زن دیگری با شرایط مشابه از شرکت اخراج شده بود. البته هیچکس نمی دانست چرا. ریک ادرس او را پیدا کرد و به دیدار او رفت. او در ابتدا داستان خود را کتمان می کرد. ریک توانست او را قانع کند که نمی خواهد درد سر جدید برای او ایجاد کند فقط می خواهد از استمرار رفتار نادرست آن فرد ممانعت نماید. او بالاخره توانست آن را راضی کند که به عنوان شاهدی بر سیاق رفتاری متهم در دادگاه شهادت دهد. در جلسه پیش مقدماتی استماع شهادت شهود که با حضور نماینده دادستان برگزار شد، وکلای مدافع متهم این شاهد را جرح نمودند. ظاهرا این خانم در سن ۱۷ سالگی توسط پلیس بازداشت شده بود و در فرم اظهارنامه سوابق خودش آن را پنهان کرد. وکلای متهم بر این باور هستند که در این خصوص این زند به دادگاه دروغ گفته است و تضمینی وجود ندارد که در مورد موکل ایشان نیز دروغ نگوید. آن زن از این رفتار ناراحت و از شهادت انصراف داد.

در موضوعات کیفری، شهادت شاهد و اظهارات وی از اهمیت فراوانی برخوردار است. اما باید به این نکته نیز توجه نمود که جرح شاهد یکی از اختیارات قانونی برای طرف مقابل است. سوابق فردی و اجتماعی شاهد و شخصیت وی در تاثیر کلام و اظهارات وی هم مهم است. پس به همان اندازه که شما به عنوان وکیل به اظهارات شهود توجه می کنید، باید به سوابق وی نیز توجه کنید.

اما بالاخره ریک چه کار کرد؟! در برنامه بعد ابتکار وی را برایتان تعریف می کنم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *