پادکست حرفه ای شماره ۱۵

فوت پدر در خارج و تعیین تکلیف اموال وی در ایران

توصیحات و متن ویدئو

احمد مدت ده سال است که در لندن به همراه خانواده خود زندگی می کند. پدر خود را به محل اقامت خود دعوت و برای یک ماه پذیرای پدر بوده است. متاسفانه در یک حادثه رانندگی در اطراف شهر لندن پدر مجروح و پس از دو هفته که در بیمارستانی بستری بوده، فوت می نماید. احمد تصمیم می گیرد که پدر را در همان شهر به خاک بسپارد.  دو سال از فوت پدر گذشته، اما هنوز نمی داند برای تعیین تکلیف اموال پدری خود در ایران چگونه باید اقدام کند. او در تماسی با دکتر حسین سرتیپی،  این موضوع را پرس و جو می کند. با هم مشاوره ایشان را بشنویم.

اولین قدم درخواست و اخذ گواهی حصر وراثت است. این گواهی که از سوی شورای حل اختلاف که یک نهاد قضایی است صادر می شود، نام متوفی، محل فوت، تاریخ فوت، اسامی ورثه حین الفوت و میزان سهم هریک براساس قانون را معین می کند. لازمه درخواست این گواهی این است که گواهی فوت ضمیمه باشد. چون پدر شما در انگلستان فوت کرده، ابتدا صرف مراجعه شما، امکان صدور و دریافت گواهی فوت میسر نیست. شما باید گواهی فوت صادره از سوی بیمارستان و یا مرجع قانونی در انگلستان را تهیه و به تایید سفارت یا کنسولگری ایران در کشور محل اقامت خودتون برسانید. اصل این گواهی باید به اداره بین الملل سازمان ثبت احوال کشور ارائه بشود. با بررسی اسناد و مدارک فوت پدر شما در سامانه ملی ثبت می شود و بر آن اساس گواهی فوت از سوی این سازمان صادر می شود. سپس این گواهی به همراه تصویر برابر اصل شناسنامه ها و کارت های ملی تمامی ورثه و متوفی به مرجع قضایی تحویل داده خواهد شد. بر مبنای میزان دارایی اعلامی پدر  فوت وی در روزنامه کثیر الانتشار اعلان و یا در صورتی که نیازی نبود، گواهی حصر وراثت صادر خواهد شد. البته موضوع پرداخت مالیات بر الارث موضوعی متفاوت است که در مراحل بعدی باید در مورد آن اقدام نمود.

5 پاسخ
  1. محمد زمان وزيري
    محمد زمان وزيري گفته:

    ضمن سلام و احترام خدمت جناب دکتر سرتیپی و سپاس از زحمات بی وقفه
    جسارتأ خواستم عرض کنم تقریباً این اتفاق برای بنده افتاد مضافأ اینکه پیرو درخواست حصر وراثت و پس از استعلام ثبت احوال متوجه شدم سه جلد شناسنامه اضافی هم بین مدارک پدر مرحومم موجوده و نام آنها هم جزء فرزندان پدر و مادرم بدون وجود فیزیکی افراد که چنان متعجب شدم کلأ از ادامه راه پشیمان که متاسفانه هنوزم انحصار وراثت انجام نشده?

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *