مهاجرت مهندسین عمران به استرالیا

رشته مهندسی عمران در فهرست مشاغل مورد نیاز در کشور استرالیا برای صنعت ساخت ‌و ساز قرار دارد. این شغل همچنین در لیست مشاغل دارای اولویت برای صدور ویزا قرار دارد.

این مشاغل را در لیستی به ‌نام (PMSOL) Priority Migration Skilled Occupation List معرفی شده است. همچنین برای صدور ویزای های کار محور نیز آن مشاغل را در اولویت قرار می‌دهد. بنابراین، مهندسین عمران در استرالیا از آینده شغلی و مالی خوبی برخوردار خواهند بود. طی پنج سال گذشته تعداد افرادی که به ‌صورت تخصصی به‌ عنوان مهندس عمران در این کشور مشغول به فعالیت شده اند، افزایش یافته است. همچنین پیش بینی می شود این روند در دوره ای مشابه روندی صعودی پیدا کند.

شرایط مهاجرت مهندسین عمران به استرالیا
 • متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق شغل مهندسی عمران، بایستی حداقل امتیاز 65 را کسب کنند.
 • داشتن حداقل مدرک لیسانس مهندسی عمران و یا گذراندن دوره مشابه در این زمینه برای متقاضیان این شغل در استرالیا الزامی است.
 • این افراد باید دارای مدارک تحصیلی معادل مدرک لیسانس یا مدارک بالاتر باشند. برای دریافت مجوز حرفه‌ای مهندسی عمران در استرالیا به بیش از 3 سال سابقه کار نیاز است.
 • متقاضیان این حرفه بایستی در آزمون‌های زبان بین‌المللی نمره کافی را کسب کرده باشند. حداقل نمره زبان برای شغل مهندس عمران در استرالیا آیلتس 6 در هر چهار مهارت و یا معادل آن در سایر آزمون‌ها است.
ارزیابی مدارک مهندسی عمران
نخست: ارزیابی از طریق مدارک معتبر

شامل 5 مسیر صلاحیت استرالیا (Australian Qualification)، توافق واشنگتن (Washington Accord)، توافق سیدنی (Sydney Accord)، توافق دوبلین (Dublin Accord) و سایر مدارک به رسمیت شناخته شده است. این مسیرها به‌صورت مستقیم به محل اخذ مدرک مهندسی شما وابسته هستند.

دوم: ارزیابی از طریق صلاحیت‌های غیر معتبر یا مدیران مهندسی

به‌ طور کلی اگر مدرک شما معتبر نبوده و یا از کشوری است که در فهرست توافق‌ نامه نیست، متقاضی می‌تواند از مسیر گزارش نمایش شایستگی (Competency Demonstration Report (CDR))، درخواست ارزیابی مهارت بدهد.

چه کسانی لازم است مورد ارزیابی سازمان مهندسی استرالیا قرار گیرند

بر أساس آنچه که توضیح داده شده است اغلب مهندسینی که قصد اقامت و کار در استرالیا را دارند، ملزم خواهند بود تا مدارک خود را برای ارزیابی در اختیار سازمان های ارزیابی کننده قرار دهند. البته این روند ها براساس رشته و نیز سازمان ارزیابی کننده متفاوت خواهند بود. اگر متقاضی مدرک کارشناسی مهندسی یا همان لیسانس را از یکی از دانشگاههای معتبر در ایران و یا کشوری دیگری که مدارک آن ها مورد تایید کشور استرالیا نباشد، دریافت کرده باشد، لازم است که از مسیر دریافت گواهی مثبت ارزیابی از طریق CDR اقدام نمایند. اما، به طور معمول اگر از کشورهای که مدارک آن ها مورد تایید انجمن مهندسین در استرالیا باشد، همانند برخی از دانشگاههای مالزی، اکثر دانشگاههای انگلیس و بسیاری از کشورهای توسعه یافته دیگر، دریافت نموده باشند، لازم نیست پروژه های CDR و ارزیابی (اسسمنت) را از طریق CDR را انجام دهند.

أنواع ویزاهای مهاجرت مهندس عمران به استرالیا

برای اقامت و کار بر مبنای مدرک مهندسی عمران در استرالیا ویزاهای متفاوتی را می توان توصیه نمود. اگر متقاضی سابقه کار مرتبط و قابل ‌قبولی در حوزه مهندسی عمران داشته باشد، می‌تواند در صورت اثبات تمکن مالی خود، از طریق سرمایه‌گذاری در این کشور(ویزای 188 استرالیا) به این کشور مهاجرت نماید. برای وی این امکان هم وجود دارد تا از طریق  ویزاهای مهارت محور

(اسکیل ورکر –  Skill Worker) وارد استرالیا شود. قبل از این که فهرست ویزاهای مهاجرت مهندس عمران به استرالیا را بررسی نمایید، بهتر است تا با مطالعه ویزای اسکیل ورکر استرالیا  در این زمینه اطلاعات بیشتری را بدست بیاورید. به ‌طور کلی ویزاهای مهاجرت مهندس عمران به استرالیا عبارت‌ هستند از:

 • ویزای ۱۹۰ استرالیا که مربوط به اقامت برای افراد ماهر می باشد Skilled Nominated Visa
 • ویزای موقت ۴۹۱ استرالیا منطقه‌ای افراد ماهر Skilled Regional (Provisional) Visa
 • مستقل ویزای ۱۸۹ استرالیا افراد ماهر Skilled Independent Visa
 • ویزای ۴۹۴ استرالیا موقت منطقه‌ای با حمایت کارفرمای ماهر Skilled Employer Sponsored Regional
 • ویزای TSS موقت کمبود مهارت Temporary Skill Shortage
 • ویزای ۱۸۶ استرالیا طرح انتخابی کارفرما Employer Nomination Scheme Visa
 • ویزای407 استرالیا آموزشی   Training Visa
 • ویزای 485 استرالیا موقت فارغ التحصیلان Temporary Graduate

اگر نیاز به مشاوره دارید می توانید با مراجعه به درگاه های ارتباطی گروه بین المللی پروازدرخواست خود را مطرح تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

وظایف مهندس عمران در استرالیا

به‌ طور کلی مهندسین عمران در حوزه ساخت ‌و ساز پروژه‌های عمرانی و زیربنایی مشغول به کار خواهند شد. در هر بخش از پروژه‌های عمرانی مهندسین وظایف مشخص شده‌ای دارند که در ادامه برخی از این وظایف بیان خواهد شد:

 • مدیریت و هدایت نیروی انسانی مشغول به کار در پروژه
 • انجام وظایف مهندسی از جمله برنامه ‌ریزی، طراحی و نظارت بر ساخت و نگهداری ساختمان‌ها، پل‌ها و سایر سازه‌ها
 • تجزیه ‌و تحلیل نقشه‌ها، تصاویر، نمودارها و سایر اطلاعات جهت برنامه‌ ریزی پروژه‌ها
 • جمع‌آوری اطلاعات برای تهیه و ارائه گزارش در مورد موضوعات پروژه
مهارت‌های لازم برای مهندسین عمران در استرالیا

شما به‌ عنوان یک مهندس عمران، برای کار در هر کجای دنیا، نیازمند تسلط بر مهارت‌های خاصی از جمله برنامه‌ریزی، کار با نرم‌افزارهای تخصصی، حل مسئله، کار گروهی و غیره هستید. در کشور استرالیا نیز مهارت‌هایی برای مهندسین عمران تعریف شده است. اگر علاقه‌مند به مهاجرت استرالیا به‌عنوان یک مهندس عمران هستید، پیش از مرور مهارت‌های موردنیازتان می‌توانید از مطلب مهاجرت به استرالیا اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.

برخی از مهارت‌های اساسی موردنیاز مهندسین عمران در کشور استرالیا عبارت‌ انداز:

 • تسلط بر ریاضیات جهت حل مسائل
 • توانایی درک مطلب جهت مطالعه اطلاعات مربوط به کار
 • مهارت‌های مربوط به ساخت‌وساز مانند شناخت مواد و روش‌های مورد استفاده برای ساخت یا تعمیر ساختمان‌ها یا سازه‌هایی مانند بزرگراه‌ها و جاده‌ها
 • توانایی طراحی تکنیکال جهت طراحی تکنیک‌ها، ابزارها و اصول طراحی که برای تهیه نقشه‌های فنی دقیق و مدل‌ها استفاده می‌شوند.
 • توانایی مدیریت جهت مدیریت اصول کسب‌وکار در برنامه‌ریزی استراتژیک و همچنین مدیریت منابع و نیروی انسانی پروژه‌ها
بررسی CDR سازمان مهندسی استرالیا

برای دریافت این تایید نامه بعنوان ( professional civil engineer) توسط سازمان مهندسی استرالیا ، شما باید پکیجی آماده کنید که به اصطلاح به آن CDR استرالیا می گویند؛ در این پکیج شما سه اپیزود کاری یا در واقع، سه پروژه ی کاری که تاکنون آن را انجام داده اید را معرفی خواهید کرد. این سه پروژه ی کاری را از میان سوابق شغلی خود انتخاب نمایید. اگر سوابق کاری زیادی ندارید می‌توانید از پروژه های دانشجویی و کارآموزی خود استفاده کنید. نکته مهم در این رابطه این است که حتما این پروژه‌ها عملیاتی و واقعی باشند.

ذکر این نکه ضروری است که نوشتن CDR استرالیا، استانداردهای خاص خود را دارد که در بخش‌های دیگر، در این مورد توضیحات کاملی ارائه خواهیم داد. در نهایت، پس از آماده شدن این پکیج، از سازمان مهندسی استرالیا بعنوان (professional civil engineer ) تایید کد رشته را دریافت خواهید کرد. در این مرحله، باید در سیستم امتیاز بندی ویزای کار استرالیا، تعداد امتیازات خود را بررسی کنید؛ فاکتورهای مختلف امتیاز بندی در سایت سلکت ویزا، مشخص شده است. به این نکته توجه کنید که آیا امتیاز شما برای گرفتن دعوت نامه ویزای ۱۸۹ استرالیا کفایت می کند یا خیر.

بررسی شرایط ارزیابی از سوی سازمان مهندسی استرالیا 

لازم به ذکر است که برای دریافت ویزا کار استرالیا، متقاضی باید بتواند حداقل امتیاز مورد نیاز برای گرفتن دعوتنامه ویزای 189 استرالیا را دریافت نماید. در حال حاضر حداقل امتیاز عدد ۷۰ است. اگر این امتیاز را کسب نماید، نمره زبان را به همراه مدارک و سوابق کاری متقاضی برای ثبت درخواست (EOI) لازم است. پس از آن با صدور دعوتنامه ویزای 189 استرالیا می توان برای اخذ اقامت دائم استرالیا اقدام نمود.

ولی اگر به حداقل امتیاز ۷۰ نمی‌رسید باید به فکر گزینه‌های دیگری باشید. اگر امتیاز شما از ۶۰ به بالا است می‌توانید شانس ویزای 190 استرالیا را داشته باشید. متاسفانه، برای ۶۰ امتیازی ها، گزینه های چندان مناسبی برای سیدنی و ملبورن وجود ندارد؛ ولی اگر امتیاز ۶۵ به بالا دارید می توانید برای گزینه ویزای 190 استرالیا برای ملبورن و یا سیدنی امیدوارتر باشید.

اما، برای ۶۰ امتیازی ها، کوئینزلند، گزینه مناسبی است.به کسانی که امتیاز کمتری دارند پیشنهاد می شود از مسیر (NER) ، گزینه گرفتن اسپانسری ویزای 190 استرالیا از کوئینزلند را برای خود در نظر داشته باشند.

تفاوت  section1 و یا section2 در ارزیابی سازمان مهندسی استرالیا 

به متقاضیانی که دارای لیسانس (کارشناسی) یا فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) را از دانشگاه section1 هستند، توصیه می شود که تمرکز خود را در (رشته های مختلف) برای دریافت اسسمنت قرار دهند. با این توضیح که اگر دارای مدرک و مهارت در (structural engineer and geotechnical engineer)  هستند و در این حوزه ها دارای سابقه کار بوده اند سعی کنند در همین زمینه های تخصصی بعنوان این کد رشته ها، ارزیابی (اسسمنت) را دریافت نمایند. توصیه می شود تا فق در زمینه شغلی(civil engineer)  اقدام نکنند که بتوانند از گزینه های اسپانسری بهتری استفاده کنید.

توصیه کارشناسان گروه بین المللی پرواز این است که که اگر متقاضی دارای مدرک تحصیلی معادل کارشناسی (لیسانس) در استرالیا نبوده و به اصطلاح از دانشگاه section 2 مثل دانشگاه غیر انتفاعی، دانشگاه آزاد شهرستان‌های کوچک و دانشگاههایی که مورد تایید دولت استرالیا نیست، دارای مدرک باشد، نمی توانند به سازمان مهندسی استرالیا مراجعه نمایند. دلیل آن عدم امکان موفقیت برای دریافت  مدرک مثبت در ارزیابی به عنوان  (professional civil engineer) است.

حقوق مهندس عمران در استرالیا

می توان با بررسی سایت ها و سایت های کارفرماهای مختلف در ایالت های مختلف در استرالیا، به ارزیابی تقریبی از میزان درآمد و پرداخت حقوق به مهندسین عمران دست یافت. بدین شرح که:

 • مهندس با کمتر از یک سال سابقه کاری: 60822 دلار استرالیا در سال
 • مهندس با سابقه کاری بین 1 تا 4 سال: 72289 دلار استرالیا در سال
 • مهندس با مهندس با سابقه کاری بین 5 تا 9 سال: 87305 دلار استرالیا در سال
 • مهندس با سابقه کاری بین 10 تا 19 سال: 109564 دلار استرالیا در سال
 • مهندس با بیش از 20 سال سابقه کار: 125220 دلار استرالیا در سال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *