براساس اخبار اعلام شده از سوی مقامات ایالتی در منطقه استرالیای غربی در حال جستجو برای یافتن یک کپسول کوچک رادیواکتیو بودند که گمان می رفت به هنگام جابجایی از یک کامیون افتاده باشد.

این کپسول نقره‌ای که اندازه‌ای معادل ۸ در ۶ میلی‌متر دارد، تقریبا کمی کوچکتر از یک سکه، حاوی عنصر خطرناک سزیم-۱۳۷ است و مسئولان تصور می‌کنند جایی در امتداد یک بزرگراه بیابانی در بزرگترین ایالت استرالیا گم شده باشد.

از عنصر بسیار رادیواکتیو سزیم-۱۳۷ در تجهیزات معدن استفاده می‌شود. قرار بود این کپسول از یک معدن سنگ آهن به نام گودای-دری در شمال غرب استرالیا به جنوب پرث منتقل شود و به دست پیمانکار برسد.

شرکت معدنی ریوتینتو  با عذرخواهی از این حادثه اعلام نموده بود که تمام جاده‌های منتهی به معدن و خروجی از آن را بررسی نموده است، لکن هنوز کپسول را نیافته است. ریوتینتو یکی از بزرگترین غول‌های معدنی جهان است که ۱۷ معدن سنگ آهن را در منطقه پیلبارا در ایالت استرالیای غربی اداره می‌کند.

مقامات محلی بر این باورند این کپسول، که هم پرتوهای گاما و هم پرتوهای بتا را از خود ساطع می‌کند، از پشت کامیونی که در یک جاده ۱۴۰۰ کیلومتری در حال حرکت بوده افتاده است.

پس از روزها جستجو، توانستند اسن قطعه را در همان منطقه بیابند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *