دلنوشته ای به بهانه اصلاح آیین نامه اجرایی قانون استقلال کانون وکلای دادگستری ، تهدید و یا فرصت

(دکتر حسین سرتیپی وکیل پایه دادگستری، عضو هیات علمی دانشگاه و داوطلب انتخابات سی و یکمین دوره هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز)

چند روزی است که در جامعه وکالت و دانشگاهی موضوع دستور رییس محترم قوه قضاییه در اصلاح آیین نامه اجرایی قانون استقلال کانون های وکلا زبانزد محافل عام و خاص شده است. از برگزاری نشست جدید نمایندگان کانون های وکلا در تهران تا مصاحبه ها و موضع گیری های متفاوت در این زمینه محل توجه می باشد. بنده در این مقاله قصد این را ندارم که به موضوعات ماهوی در این خصوص اشاره کنم، هرچند که در جایی خود محل بحث خواهد بود. اما سوال اینجاست که ما در حال حاضر کجا قرار داریم و قرار است چگونه با موضوعات برخورد کنیم.

عده ای از وکلا و حقوقدانان همانند قبل در مقام یک اپوزیسیون حاضر شده و با رویکردی تند و جهت دار نوای تعطیلی استقلال کانون وکلا را سر داده اند. عده ای دیگر نیز دست های تسلیم را بالا برده اند و در حال سوگواری هستند که چه شده است و دیگر نامی از استقلال کانون وکلا مطرح نیست و نمی توان در این زمینه کار کرد.

همواره در مقالات و سخنرانی های خودم به این موضوع اشاره نموده ام که حقوق عمومی نرم افزار اداره حاکمیت ها است. از سوی دیگر به این موضوع پرداخته ام که اداره کانون وکلا با اداره دفتر وکالت شخصی و یا حتی مدیریت یک موسسه حقوقی تفاوت دارد. بطور دقیق توجه من در اظهاراتم به همین زمان و موضوع بوده است.

کانون های وکلا و اساسا حرفه وکالت، دارای رویکردی اجتماعی بوده و از همین رو است که ما وکالت را حرفه می دانیم و نه شغل. جامعه در حال تغییر و تحول است. متاثر از همین تحولات که نشات گرفته از پیچیده تر شدن روابط اجتماعی است، نیازهای جامعه به خدمات حقوقی هم عمیقتر و هم متنوع تر شده است. به دلیل همین ضرورت است که موضوع حرفه ای گری و نیز تخصص گرایی در حقوق به عنوان یکی از اولویت های کانون های وکلا و نیز بازیگران جامعه حقوقی در تمام نظام های قضایی و حقوقی مطرح شده است. بالطبع وضعیت تدوین و تصویب قانون موسوم به استقلال کانون وکلا و نیز آیین نامه اجرایی آن در زمان تصویب که بیش از نیم قرن از آن سپری شده است، با وضعیت و نیازهای اجتماعی حال حاضر متفاوت است. جامعه برای برآوردن نیازهای خود راه خود را پیدا میکند. حال اگر کانون های وکلا با آن همراه و همسو نباشند از راهکارهای جایگزین استفاده می نماید. موضوع استقلال کانون وکلا و نهادهای موازی در سال ها اخیر به عنوان آفتی جدی برای جامعه وکالت تبدیل شده است. علی رغم ابعاد متفاوت آن در این مقاله بر یک جنبه تمرکز می نمایم. موضوعات این چنینی جامعه وکالت را از برآورده کردن نیازهای واقعی جامعه ایرانی دور نموده است. چرا که هر اقدامی حتی نوآورانه را به بهانه تقابل و یا استقلال ندیده گرفته ایم.

اصل موضوع مبنی بر بروز نمودن آیین نامه های اجرایی و یا حتی قانون ها امری ضروری و حیاتی است. با این توضیح که وجود قوانین متروکه در جوامع نشانه ای منفی در تنبلی سیستم های قانونگذاری در کشورها هستند. بر همین مبنا در نظام های حقوق عمومی، دولت ها در صدد این هستند که با مشارکت سایر بازیگران نظام های اجتماعی قوانین و قواعد حقوقی را بر مبنای اقتضاء و مصلحت اجتماعی تدوین و عرف و اخلاق موجود در جامعه را توسعه دهند. اخلاق، هنجارها، تابوها، تاتم ها و حتی سنن و عرف های متداوله در این زمینه نقش بنیادین در خط دهی بازگران اجتماعی را دارند. به موازات می توان نقش رسانه ها و نهادهای مردم نهاد در کنار نهادهای مدنی را مورد توجه قرار داد. استقلال کانون وکلا تنها در استقلال دفاع نیست. به اعتقاد من خلاصه کردن استقلال در دفاع در مقابل قاضی و در دادگاه ظلمی عظیم به کانون وکلا و جامعه وکالت است. در حقیقت موضوع کلان تر و اساسی تر است. هرچند که نمی توان اهمیت و ضرورت استقلال وکلا در دفاع را امری اجتناب ناپذیر تلقی نمود اما کانون وکلا در بازمهندسی زیر ساخت های حقوقی در جامعه نقش بنیادینی را بازی می کند. غفلت از این ضرورت و عدم توجه به چنین رویکرد و اندیشه ای سبب شده است که کانون های وکلا همواره در مسیر انفعال قرار گرفته و آنجایی هم که واکنشی از خود بروز می دهند بدون توجه به نقش مقرره گذاری شان در حقوق عمومی تمام قد در نقش اپوزیسیون حاضر می شوند. تمام نکات مطروحه از سوی اینجانب از این باب است که صرف ورود قوه قضاییه تهدید نیست بلکه دقیقا همان کاری بوده است که کانون های وکلا در طول این سالها بدان نپرداخته و یا نقش خود را کامل بازی نکرده اند. زمانی که زمین بازی خالی می ماند معلوم است که بر اساس اقتضاء و یا مصلحت اجتماعی که تامین آن وظیفه قانون و اولیه حاکمیت ها ، ایشان ورود و آن خلاء را پر می نمایند.

از اینرو قبل از آنکه ازقوه قضاییه انتقاد کنیم و یا اینکه شمشیر را بر گذشتگان به چرخش درآوریم خود را نقد کنیم.

مساله دیگری که در این خصوص لازم است کمی به آن پرداخته شود موضوع ضرورت تعامل با نهاد های حاکمیتی بویژه قوه قضاییه است. همانگونه که در سخنرانی ها و نطق های انتخاباتی ام بدان اشاره داشته ام رویکرد تعامل به معنای تقابل و یا تسلیم نیست. بلکه به معنای مذاکره و نیل به نقطه تعادلی برای خدمت حداکثری به مردم است. بنده بر این اعتقادم که کانون وکلا و قوه قضاییه از  اعضاء خانواده واحد هستند. امیدوارم که اعضاء محترم هیات مدیره فعلی کانون های وکلای دادگستری در سراسر کشور این بار با تدبیر بیشتر و با بهره گیری از افرادی که دارای تجربه در روندهای قانون گذاری بوده و بر حقوق عمومی تسلط دارند، بر اساس منافع جامعه وکالت و برای اعتلاء عدالت و خدمت بیشتر به مردم و همرا ه با سایر نهادها و دستگاههای اجرایی کشور گام بردارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *